электронная книга Гурепко М.М. Тераріум купить и скачать книгу(роман)


Як лиходії не замітають сліди та не стараються обійти закони, на них рано чи пізно чекає куленепробивна скляна клітка. Вона обивателями влучно названа тераріумом за те, що й каста недоторканних, котра переступить межу дозволеного, одного разу може опинитися там...

 


Ціна - 90 руб. (30грн)

Інструкція по оплаті

 

 


Уривки з книги

У затишній бенкетній залі, обшальованій відшліфованими на заграничних верстатах тоненькими дощечками з горіхового дерева та двома величезними кришталевими люстрами з венеціанського скла на високій стелі, що й серед білої днини засліплюють очі; зі старовинним розцяцькованим мідяним каміном, веселковими панно в японському стилі та зручними австрійськими меблями, у центрі стояв дубовий стіл, щедро накритий на двадцять персон, а до столу, як малюки до маминої спідниці, притулилися м’які крісла з вигнутими дугою спинками, оббиті чорною, як смола, блискучою шкірою. Відполіровані світлим лаком товсті ніжки столу обрамлювала тонесенька, як павутинка, шовкова скатертина з вишитими рукою досвідченої майстрині казковими візерунками та різнокольоровими китицями по краях. Стіл угинався під дорогими заморськими фарфоровими сервізами, кришталевими фужерами, вазами та глиняними келишками, золоченими тарілками з наповненими апетитними холодними закусками та гарячими стравами, батареєю пузатих та високих пляшок із вишуканими коньяками, винами, кубинським ромом, американським віскі та українською горілкою з перцем, мінералкою та фруктовим нектаром. Апетит зголоднілих з далекої дороги гостей розпалювали прозоре, як щойно застигле в руках досвідченого склодува розплавлене прозоре скло, заливне зі щуки, сома та судака; не залишали нікого байдужим копчена дика кабанятина, запечені в духовці до золотистої кірочки жирні індички та бройлери з соковитим чорносливом у дзьобах; апетит розпалювала й пікантна вітчина, приправлена білим вершково-часниковим соусом, підрум’янені пухкенькі котлети по- київськи, а на великих тарелях із українським орнаментом — розпластана підрум’янена качка по-пекінському — від цих та інших смачних та поживних наїдків, холодних закусок і вишуканих напоїв у приїжджих паморочилося в голові. Що ж казати про простий люд, якщо далеко не кожен завсідник бенкетної зали приватної копальні не так часто у своєму житті бачив на святковому столі такі апетитні делікатеси та вишукані напої!

Ще з пріснопам’ятних сталінських часів серед чиновництва було заведено неписане правило: слово гостям надавали по черзі, за їхнім чином та званням. Ніхто не міг дозволити собі, якого б польоту птахою не був, відступити від давно усталеної традиції. Інакше б мав неприємності, та ще з маловтішними для себе та близьких оргвисновками! Не спасував і директор шахти Василь Свистун: Арсенію Шилу першому він налив по вінця в кришталеву чарку витриманого у дубовій бочці кримського відбірного коньяку «Ай-Петрі», низько кланяючись йому та гостям у пояс.

— Дорогий наш благодійнику пане Арсенію! — обличчя Василя розплилося в улесливій посмішці. — Дозвольте вас привітати, а у вашій високошановній особі всіх гостей з прибуттям на нашу благословенну землю, яка дарує мільйонам співгромадян щире золото! Без вашої ласки й турботи ми б сьогодні не зібралися за цим багатим святковим столом. Нам дуже приємно бачити всіх своїх добрих друзів разом як у радості, так допомогти їм у прикрі хвилини розчарувань. Велика дяка нашому посланцю зі столиці пану Арсенію! — директор копальні, поставивши свій келишок із коньяком на стіл, несподівано заплескав у долоні. Приклад господаря дружно підхопили всі без винятку гості. — Від себе особисто та з вашого дозволу прощу дорогого пана народного депутата України мовити своє золоте слово! –— всі учасники застілля знову дружно заплескали в спітнілі долоні, втрачаючи терпець: коли ж нарешті їм дозволять утамувати голод та спрагу?

— Разом ми гідно пережили кінець світу та, дякувати фортуні, залишилися живі та здорові! — загадково посміхнувся столичний гість, білосніжною хустинкою витираючи розпашіле від хвилювання, з їжакуватими рудими вусиками, худорляве обличчя . — Хто був розумніший, той зумів збити чималенький капіталець на залежалих сірниках, лампочках, свічках, макаронах, крупах та консервах. Цілими ящиками наші земляки гребли казенку, олію, сірники та мило! Навіть ефективний профілактичний засіб проти вошей — педикулін, марлеві пов’язки на обличчя, пігулки від кашлю та задухи — розгребли в усіх аптеках міста та на його околицях за три дні! А якби насправді настав кінець світу, то їм було б не до лазні та гречаної каші! — лукаво посміхнувся у вуса, обвівши хитрими колючими очима всіх присутніх. Наближені до народного обранця особи володіли іншою інформацією, та не дозволяли собі ні пари з вуст про те, скільки сам обранець долі Шило наварив на очікуванні планетарного масштабу катастрофи. У той час, коли Арсеній натискав на кнопки за себе та того хлопця в сесійній залі Верховної Ради, його довірені особи на чолі з надійним помічником Степаном Варварюком докладали надлюдських зусиль. аби, користуючись шаленим попитом, у лічені години розфасувати та розпродати тонни позаторішньої гречки, рисової крупи, залежалі сотні тисяч бляшанок м’ясних, рибних та овочевих консервів із сумнівним терміном придатності. Тушковану яловичину та пікантну свинину для нього виготовили не на заводі, а з порушенням технології та в антисанітарних умовах, у не біленому підвальному приміщенні занедбаного будинку одного з сусідніх провінційних містечок. А яскраві, з товарними знаками наклейки для бляшанок замовляв сам Варварюк, та не в міській друкарні, а на фірмі з виготовлення рекламної продукції сусідньої області.

— Голодні та злі, як церковні миші, опозиціонери задурюють українцям голови наступом комунізму та райським життям еліти, вішають локшину про експропріацію нажитого добра та лякають перлюстрацією, а самі за сімома дверима від бідноти приховують, як одягаються, що ласують і чим запивають, як власні кишені набивають доларами та євро!— увійшов у раж депутат Шило. — Опозиціонери по всіх кутках та з високих європейських трибун жаліються, що такі бідні та нещасні, а я їм так повірив, як сьогодні побував на прийомі в японського імператора! — не вгамовувався столичний гість. — Хай бавляться у свою демократію, а нам до них нема ніякого діла! Невже обіцяльники своїми бунтівними закликами засівають поле добірним зерном та досита зможуть нагодувати мільйони людей? Ні, лише ми здатні вже завтра зробити заможнішим життя! Серед нас є шанована людина, котра вже на практиці доказала, як слід господарювати. Ні для кого не секрет, що це — наш гостинний господар директор золотодобувної шахти пан Василь Свистун! Дехто навіть може насмілитися мені заперечити: мовляв, який відношення може мати копальня до хлібного колоса? Для таких опонентів відповідь у мене завжди напоготові: не один десяток років пан Василь посідав керівні посади в аграрному секторі економіки сусідньої області. Він зарекомендував себе таким організатором виробництва, котрих ще пошукати! Навіть його до державного ордена представляли, але помаранчевий Майдан перекреслив усі його заслуги! А коли йому випало очолити відстаючу шахту, не здрейфив, як інші: відстаюче підприємство підняв на ноги, з місяця в місяць виплачує робітникам стабільні зарплати та гарантує найкращий у регіоні соціальний пакет! Якби тут господарювали інші, то ми б ніколи не зустрілися разом, як соратники та однодумці! Панове, хто зі мною не згоден?

У залі їдальні запала гнітюча тиша…

— Пане Арсенію, за вами підемо хоч в Едем, хоч в самісіньке пекло! — горланив за всіх довголітній помічник першого заступника голови міськради Мордобоєв: немолодий чоловік уже встиг добряче хильнути оковитої, не ігноруючи поживні наїдки. — Ви для нас, як рідний тато!

Цей середнього віку непримітний чолов’яга в історію приморського міста потрапив, як невиправний бабій, хапуга, літун та пліткар. У молоді роки він більше року не затримувався на жодній роботі, та чомусь ніхто так і не наважився звільнити його за часті прогули та привласнення чужого добра: не хотіли наразитися на помсту його бабці Марти, про котру ходила слава, як про відьму, чарівницю та ворожку; не хотіли й лихих пересудів та скарг у високі інстанції. Мордобоєв — з тих хитрунів та інтриганів, котрі сунуть свій писок куди й не слід. Про всяк випадок у потаємній шухляді службового письмового столу та вдома помічника заступника мера під рукою лежали компрометуючі матеріали не тільки на довірливого шефа, а й інших посадовців. Йому могли б позаздрити досвідчені правоохоронці: так обережно й віртуозно, доливаючи гіркої та коньяку, вивуджував секрети за столиком ресторану та в дружньому колі на лоні дикої природи, що нікому й не снилося.

— За нашим столом чужаків нема! — із задоволенням констатував Шило, піднявши над головою кришталевий келишок зі золотавим коньяком. — Від імені тисяч і тисяч виборців пан Мордобоєв сказав чисту, як щире золото, правду. За це ми його любимо та поважаємо! Якби всі посадовці, як він, чинили людям добро, то життя на цій грішній землі стало б заможнішим та світлішим!

Можна лише здогадуватися, з якого дива народний обранець не виклав товариству всієї правди. З переходом до рук Свистуна шахти кілька десятків робітників копальні опинилися за воротами. Арсеній Шило, як ніхто інший, умів лоскотати нерви, видаючи бажане за дійсність. Насправді ж Свистун не з тих, кого слід було піднімати до небес. Він так прославився в одному з сільгосппідприємств сусідньої області, що за ним і досі плаче буцегарня. Мало того, що заволодів мільйонами гривень з каси акціонерного товариства, а й розпоряджався майном селян, як власним. Останньою краплею у чаші їхнього терпіння стало недолуге господарювання на тваринницькій фермі: в обхід рішення загальних зборів, Свистун відправив під ніж чверть тисячі голів великої рогатої худоби, за помахом його руки, як вітром, здуло тисячу овець. Ревізійна комісія товариства недорахувалася й півтисячі вгодованих свиней та десятка коней. Від продажу живності до каси господарства надійшли кропійки, а решта грошей осіла в глибоких кишенях Свистуна та його наближених. Лише згодом украдені в обдурених селян мільйони стануть йому у великій пригоді: хапуга так підмаслив чиновників, що за кілька місяців після звільнення з попереднього місця роботи став власником золотоносної шахти. Аби здійснити вигідну оборудку, він вийшов на надійних покровителів. Не залишився в накладі й сам Арсеній Шило. Його обрання до парламенту не обійшлося без мішка доларів вірного друзяки Свистуна.

Як не лицюй чорного пса, він ним і залишиться!

— Час перехилити чарку за здоров’я та благополуччя пана Свистуна та очолюваного ним трудового колективу! — Арсеній не випускав з правиці келишок з марочним кримським коньяком. — Зичимо вірному друзяці, аби й на матінці-землі хазяйнував так добре, як на золотоносній жилі! — всі учасники застілля нарешті зрозуміли, з якою метою їх було запрошено на дармовий байрам: замість безкоштовного сиру їм підсунули мишоловку.

— Ви лишень подивіться, як хитрий вуж зі шкури пнеться, аби догодити Свистуну! — Зоська Цибулькова гаряче зашепотіла на вухо головному бухгалтеру міськради Орисі Пузир . — Хлоп знає, за що дме в кузні міхи, а нам хоча б якийсь був з того зиск. Ці хитруни завжди будуть у шоколаді, а нас хочуть купити за тарілку баланди!

— Зосю, говори тихіше! Не оберемося біди! — Орися легенько штовхнула подругу ліктем . — Кожна собака в нашому місті знає, як Арсеній догоджає йому! А коли Служба безпеки візьме їх обох за карк, нас перших потягнуть до слідчих та суду. Свідчити або сушити сухарі.

— Дивись, не накаркай! — Зося Цибулькова повз вуха пропустила останню фразу столичного оратора, залпом перехиливши фужер іскристого шампанського. — Ти зі своїми бухгалтерськими кредитами й дебетами окопалася, як до кінця світу! А мені щодня доводиться ковтати пігулки та позичати в Сірка очі: міський голова підсовує на підпис документи з такими цифрами, що очі лізуть на лоба. Я б сюди ніколи ні ногою, але Товстопуз цілий тиждень мені нагадував про ділову зустріч на шахті пана Василя. З нашим головою жартувати нікому не раджу: вижене з роботи, а на моїй шиї висять сорок тисяч гривень банківського кредиту та доучую в університеті двох онуків! Якби не я, то пішли б свиней пасти або прислужувати в скоробагатьків. Подруженько, тобі не здається, що в цій компанії ми стали зайвими? Я б хоч цієї миті залишила цей ненависний п’яний тераріум, та не можу гратися з вогнем: не встигну доїхати додому, як голова навздогін пошле своїх безжалісних яничар.

— Ти занадто драматизуєш ситуацію! — Орися посоловілими очима обвела гостей, аби переконатися, чи справді ніхто їх не підслуховує. Після випитого та смачних делікатесів товариство розімліло та стало розкутим: у спертому повітрі запахло їдким тютюновим димом. Чоловіки та жінки напідпитку голосно перекрикували одне одного, лізли цілуватися та самостійно наливали повні чарки, не чекаючи поки виголосять черговий тост. — Нести свій хрест мені в тисячу разів важче, ніж тобі! Голова зі Свистуном давно знайшли спільну мову, а мені доведеться закривати очі на їхні сумнівні мільйонні оборудки. Ой, як не хочеться повторити гірку доленьку головного бухгалтера приватного підприємства сусідньої області. Місцевому багатію не за одне спасибі з Держрезерву довірили зберігати в коморах десять тисяч тонн соняшникового насіння та сорго, а він самочинно пустив продукцію поля на покриття власних боргів в іноземній валюті та гривнях. Гостре шило з мішка не лише вилізло, а й так боляче вкололо, що навіть найлютішому ворогові не побажаєш: одного дня в район, як голодні шуліки, злетілися перевіряльники з Києва та області. А перед непрошеними гостями відчинилися двері порожніх комор! Усе майно підприємця було опечатано, начальника податкової інспекції без зайвого галасу достроково відправили на пенсію, а на власника підприємства, головного бухгалтера та кількох наближених без суду й слідства надягли кайдани! У хід навіть пішли погрози за старі гріхи! У слідчому ізоляторі їм досі викручують руки, хоча справжні винуватці краху підприємства насолоджуються волею та тим, що накрали. У декотрі навіть хизуються новенькими іномарками, справили новосілля в умебльованих квартирах з євроремонтом та цідять коньяки у ресторанах…

Не слід забувати: на чужому нещасті щастя не побудуєш!

— Дорогі гості, мені страшенно імпонує їсти-пити та веселитися з вами за одним столом! — посоловілими очима обвів товариство власник копальні Свистун. У дружньому колі однодумців він завжди відчував небачену ейфорію. — Для трудового колективу шахтарів візит народного депутата України Арсена Никифоровича — велика честь! На таких народних обранцях, як пан Арсеній, тримається все наше життя та благополуччя! Товариству пропоную по вінця наповнити келихи винами та випити за здоров’я нашого благодійника й земляка! Від щирого серця йому бажаємо, аби до ювілейної дати, а чекати вже недовго, пан Арсеній був удостоєний високої державної нагороди! Та не якоїсь маленької медальки або почесного звання, а ордена Ярослава Мудрого!

Де ви бачили собаку з ковбасою на шиї? Нагороду слід заслужити сумлінною багаторічною працею, а не за чином та посадою!

— Орисю,ти лише послухай, як цей хапуга хизується своїм ситним життям та розкидається нагородами! — Зося боляче штовхнула ліктем подругу, котрій не вдалося відкусити апетитний шматочок з недопеченої у духовці дикої кабанятини, хоча ще тиждень тому в міській поліклініці за долари їй поставили два передніх золотих зуба. — Цей тип добре навчився заговорювати зуби та причаровувати нісенітницями, як відьмак коханку: боляче вжалить, як отруйний скорпіон, з-під тишка підсуне свиню, словом, від нього чекай всякої напасті, небезпечних пасток та великих неприємностей. Що Арсеній, що Свистун — одного лісу гриби. Поки вони разом та їдять із однієї тарілки та ручкаються, цілуються, один одному щедрі на похвалу — все гаразд, а коли їх упіймають за руку, хоч утікай у дрімучу Гвінею-Бісау! Гадаєш, Служба безпеки крізь пальці дивиться на їхні витівки? В цьому я дуже сумніваюся!

— Люба подруженько, маєш рацію! — Орися, поправляючи красиве бурштинове намисто на шиї, наповнила власний та подруги кришталеві фужери грузинським боржомі. — З начальниками приятелювати, як з самим чортом кумувати! Підставлять так, що неприємностей не оберешся! На своє лихо, я поставила власний підпис на паперах, не читаючи, хоча впевнена: наш голова закопав не одну міну, що можу злетіти зі стільця, як ракета у Капустяному Яру! Коли їм щось треба, лащаться, а з проблемами хоч і не потикайся. Нашим містом повзуть такі чутки про Товстопуза та його наближених, що стає страшно. Ці поважні пани керують за неписаним правилом: жити треба так, аби тебе запам’ятав кожен негідник!.

Головний бухгалтер міськради Орися Пузир анітрохи не згущувала фарб, але й підсвідомо не горіла бажанням помічати власні грішки. Посада давала їй можливість щедро пастися в торгівлі, не ігнорувати презенти приватних підприємців і не цуратися дармової чарки та закуски. У вузькому колі її знали як людину, котра ні з чим не розминеться, коли йдеться про власну вигоду. Її, не без підстав, боялися відкривати душу: вислухає, як ксьондз на сповіді в костелі, а потім понесе у вуха начальству та роздзвонить по місту.

— Гей, дівчата, там, на гальорці! — грайливо підвищив голос господар столу Арсеній Шило. — Люба панночко Зосю! Моє золотце Орисю! Хто з вас мовить тепле слово шановному товариству?

Остання фраза потонула в нестримному клекоті: хміль їм добряче вдарив у голови. Регіт, крики, матюки, брязкіт битого скла, тупіт ніг — все злилося в одне ціле. Від усього, що відбувалося довкола, не було ніякого спасу. Міцні напої, ситні гарячі страви та холодні закуски стерли різницю між високими чинами та рангами: чоловіки і жінки стали розкутими, відвертішими, навіть могли при високому начальстві дозволити собі панібратство: мовити міцне слівце, кинути в обличчя сусіда непристойну репліку та ляпнути, що спаде на думку. Недарма ж кажуть: що в тверезого на умі, те у п’яного на язиці!

— Прошу шановне панство мені дати слово! — піднявся з м’якого крісла, похитуючись як маятник старого годинника, начальник екологічної служби міста Брунька. На своїй посаді цей високого зросту, аж занадто натоптаний м’язами чоловік нажив велике округле черевце та блискучу, як люстерко в перукарні, лисину. Еколога серед своїх позаочі величали не по імені та по батькові, а обзивали Гіпопотамом: це була щедра плата за його притуплену реакцію на скарги людей, неповороткість, неохайність та флегматичний характер. Років з двадцять тому дівчата та молодиці дуже умлівали за ним. На вулиці Горіховій, на яку сімейство Бруньок перебралося з тісної міської двокімнатної комунальної квартири в куплений за долари цегляний будинок, товстун і веселун Брунька став топ-темою жіночих пересудів: мовляв, що такого дружина-красуня знайшла у ньому, чим обділені їхні підтоптані літами чоловіки?До пікантних подробиць не доходило. Вулицею ходила ще одна побрехенька про Бруньку: дружина попросила в нього: «Любий чоловічку, дозволь мені подивитися нову серію фільму «Величне століття»! А він їй у відповідь: «Рідненька, дивись через вікно на подвір’я!».

— Дозволяємо! — милостиво рявкнув з місця головний санітарний лікар Дзьобак. — Не смикай кота за хвіст, пане Гіпопот…Брунька! А говори по суті!

Удруге нагадувати не довелося: головний еколог узяв у свої цупкі руки чужі віжки!

— Як на мене, сьогодні за столом компанія зібралася нікудишня! — зморщив низького лоба новоспечений оратор. — З нашого земляка Арсенія Шила користі, як з поганої вівці вовни! Він — не гідний нашого довір’я народний обранець, як сотні інших: хапуга та культ особа ! До нього так просто ні підступитися, ні під’їхати. Ви тут за чужий рахунок об’їдаєтеся та обпиваєтеся, а шахтарі не можуть дозволити купити собі та дітям найнеобхідніше!

— Богдане, що з тобою, з глузду з’їхав?! — дав болючого стусана йому в ліве ребро начальник міського управління Держземагенства Прокіп Рідкоус. — Що за нісенітниці верзеш?! Завтра тебе виженуть з роботи, як ненаситного кота з кухні. Невже не навчило, як торік образив головиху споживчого товариства Настуню Пруньку та ревізора з області? Якби не наш благодійник пан Свистун, котрий замовив за тебе слівце, ти б пас бичків та овець у Митька Немитого.

Скупердяй Митько зі своїх вічно голодних та в обносках наймитів вимотує останні сили, а платить їм, як колись батюшка своєму слузі Балді! Мізерну платню тицяє у конвертах, а про трудову угоду й не нагадуй: надує щоки та погрожує вигнати з роботи. Обріс будинками та іномарками, та йому всього мало! Але ж на той світ, як би не старався, з собою не забере нічого…

— Відчепись поганцю, а то можу дати в рило! — відмахнувся Богдан, витріщаючи на колегу злі баньки. — Сьогодні ж куди слід просигналю про ваші махінації зі землями запасу міста та мільйонні хабарі! — вдався до прямої погрози. — Шило з челяддю приїхав не так до тисяч своїх виборців, котрих купив солодкими обіцянками та дрібними подачками, як до Василя Свистуна! Тому замало стало копальні: хоче заграбастати й нашу землю! А завтра пригріє рибний ставок та частину заказника!

— Хто це?! Як він посмів ображати порядних людей? — схопився, як ужалений, на ноги Шило. — Що цей тип собі дозволяє ?! — розлютився, намагаючись покинути застілля. — Машину! — кинув спантеличеному охоронцю. — Не витріщайся на мене!Негайно! Пане Василю, я змушений вас залшити! Не вкладається в жодні рамки негідна поведінка чиновника, котрий переступив дозволену межу.

Богдан Дзьобак так розходився, що ніхто так і не зміг його спинити. Залишивши в спокої гектари, чоловік причепився до начальниці фінансового управління держадміністрації: на його глибоке переконання, тут розподіляють бюджетні гроші не тим, кому слід, а по великому блату. — Зоська Цибулькова за чужі гроші собі купила дорогий кавйор, а коли роздивилася обнову — фарбована ганчірка з діркою! Хочете — вірте, не вірите — ні! — сказав, як пропечатав.

— Геть звідси, дикуне! — приструнив новоспеченого оратора заступник голови держадміністрації. — Завтра ж з тобою поквитаємося! Пиши заяву на звільнення або підеш з вовчим квитком! Твої витівки нам давно сидять у нирках!

Дзьобак умить протверезів, та було пізно. Йому ніколи не подарують привселюдних образ та наклепів! За столом зібралися не якійсь там обіцяльники, корупціонери та казнокради, а добропорядні посадовці приморського міста та шанований власник шахти. Вони не дозволять принижувати гідність народного обранця: він покликаний віддано служити не стільки чиновній братії, як маленькому українцю!


Купить скачать книгу Тераріум

Комментарии

 

You have no rights to post comments

Последние комментарии

 


пїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅ.пїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅ

Книги других издательств